FOTO/VIDEO. Trei tineri de 19 ani, prinși cu substanțe suspecte și un cântar de precizie într-o mașină, la marginea Râmnicului

38DC3DB2-3C77-4330-A425-A44130FAEF49

Trei tineri de 19 ani au picat în plasa jandarmilor vâlceni, miercuri seară, după ce au fost observați lângă un autoturism parcat pe strada Schitul Troianu, la marginea municipiului Râmnicu Vâlcea.

Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Județean Vâlcea, în jurul orei 22:00, cei trei au încercat să evite contactul cu patrula de jandarmi și au manifestat un comportament agitat, fapt care a stârnit suspiciuni.

În urma legitimării și a verificării autoturismului, care aparținea unuia dintre tineri, jandarmii au descoperit un recipient din plastic cu fragmente vegetale cu miros înțepător, susceptibile a face parte din categoria substanțelor interzise, mai multe recipiente din staniol ce conțineau fragmente cristaline alb-transparente, un cântar electronic de precizie și foițe pentru confecționarea țigaretelor.

Cei trei le-au spus oamenilor legii că substanțele le aparțin, sunt destinate consumului propriu și că au ales zona respectivă pentru a le consuma.

Documentele întocmite și substanțele ridicate vor fi înaintate Biroului pentru Combaterea Crimei Organizate Vâlcea, care va continua cercetările în acest caz.

„Jandarmii vâlceni sunt prezenți zi de zi în teren, atât pentru prevenirea, cât și pentru combaterea faptelor care încalcă legea. Vom continua să acționăm în zonele frecventate de tineri și oriunde există suspiciuni că sunt desfășurate activități ilegale.

Facem apel, în special către tineri, să aleagă un mod responsabil de a-și petrece timpul liber și să evite consumul de substanțe interzise. O decizie luată într-o clipă poate avea urmări care le pot influența viitorul pentru mult timp”, au transmis reprezentanții IJJ Vâlcea.