VIDEO. Și-a pus sirenă pe mașină și a rămas fără permis. Pățania unui șofer din Mihăești

BE2605F6-47E8-4CA6-A511-4CDA9B68028E

Un bărbat de 53 de ani, din comuna Mihăești, a fost oprit de polițiștii rutieri duminică după-amiază, după ce a ignorat indicatoarele de la o trecere la nivel cu calea ferată.

În timpul controlului, oamenii legii au descoperit și un detaliu mai puțin obișnuit: mașina era echipată cu un dispozitiv de avertizare sonoră neomologat. Cu alte cuvinte, șoferul părea să fi montat un accesoriu care îl făcea să se simtă ceva mai aproape de statutul de polițist în trafic.

Verificările au scos la iveală și o altă problemă: autoturismul nu avea o poliță RCA valabilă.

„Pentru abaterile constatate, polițiștii au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproximativ 3.000 de lei, au reținut permisul de conducere al bărbatului pentru o perioadă de 90 de zile, precum și certificatul de înmatriculare al autoturismului.
Recomandăm tuturor participanților la trafic să respecte regulile de circulație și să utilizeze pe autovehicule numai echipamente și dispozitive omologate” – precizează IPJ Vâlcea.

Până la urmă, sirena nu i-a deschis drumul prin trafic, ci i-a adus o amendă consistentă și trei luni fără permis.