VIDEO. Șarpe îndepărtat de un jandarm din locuința unei familii din Băbeni
Ieri, 25 iunie a.c., jandarmii vâlceni au intervenit în urma unui apel efectuat prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, prin care era semnalată prezența unui șarpe în locuința unei familii din orașul Băbeni.
Ajunși la fața locului, jandarmii au identificat reptila în interiorul imobilului și au acționat cu atenție pentru îndepărtarea acesteia. După încheierea intervenției, șarpele a fost transportat și eliberat în habitatul său natural, într-o zonă aflată la distanță de locuințe.
Intervenția s-a desfășurat în condiții de siguranță, fără ca vreo persoană sau animal să fie rănit.
Pentru a preveni astfel de situații,jandarmii le recomandă cetățenilor: să evite apropierea sau încercarea de a captura un șarpe observat în locuință ori în gospodărie; să păstreze o distanță de siguranță față de reptilă; să apeleze numărul unic de urgență 112 atunci când prezența acesteia poate pune în pericol siguranța persoanelor.
